EN
DE

PROGRAMME

SHOW PERFORMANCES IN THE PROGRAMME



FILTER PROGRAMME

Download

Programme as PDF

DATE TIME PERFORMANCE VENUE  
Sat 18. 0719:30Les Musiciens du Louvre GrenobleGrosses Festspielhaus
19:30Ouverture spirituelle • Haydn: Die SchöpfungGrosses Festspielhaus
Sun 19. 0711:00Ouverture spirituelle • Palestrina: Missa, Motets, RicercariKollegienkirche
20:30Ouverture spirituelle • Bach: Mass in B minorKollegienkirche
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Mon 20. 0720:30Ouverture spirituelle • Hinduism I: KutiyattamKollegienkirche
Tue 21. 0719:30Recital • Herbert SchuchStiftung Mozarteum
19:30Ouverture spirituelle • InvocationStiftung Mozarteum
20:30Ouverture spirituelle • Hinduism II: DhrupadKollegienkirche
Wed 22. 0719:30Ouverture spirituelle • Mozart: Mass in C minorStiftskirche St. Peter
20:00Ouverture spirituelle • Beethoven: Missa solemnisGrosses Festspielhaus
20:00Concentus Musicus WienGrosses Festspielhaus
Thu 23. 0720:30Ouverture spirituelle • Bach: Musikalisches OpferKollegienkirche
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Fri 24. 0719:00Ouverture spirituelle • Schubert: LazarusFelsenreitschule
19:00Camerata Salzburg • Ingo MetzmacherFelsenreitschule
22:00Ouverture spirituelle • Hinduism III: KhyalKollegienkirche
Sat 25. 0711:00Ouverture spirituelle • Schubert: Mass in A flatStiftung Mozarteum
11:00Mozart Matinee • Andrés Orozco-EstradaStiftung Mozarteum
13:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
20:30Ouverture spirituelle • Hinduism IV: BharatanatyamKollegienkirche
21:00Ouverture spirituelle • Bruckner: Mass in F minorGrosses Festspielhaus
21:00Vienna Philharmonic • Yannick Nézet-SéguinGrosses Festspielhaus
Sun 26. 0706:00Ouverture spirituelle • Hinduism V: Morning RagasKollegienkirche
11:00Ouverture spirituelle • Schubert: Mass in A flatStiftung Mozarteum
11:00Mozart Matinee • Andrés Orozco-EstradaStiftung Mozarteum
13:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
20:00Die Eroberung von MexicoFelsenreitschule
Mon 27. 0719:30Vienna Philharmonic • Yannick Nézet-SéguinGrosses Festspielhaus
19:30Ouverture spirituelle • Bruckner: Mass in F minorGrosses Festspielhaus
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
20:00Lied Recital Christian Gerhaher – Gerold HuberHaus für Mozart
Tue 28. 0719:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
20:30Ouverture spirituelle • Francisco Javier: La Ruta de OrienteKollegienkirche
Wed 29. 0719:30Die Eroberung von MexicoFelsenreitschule
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
20:30Ouverture spirituelle • LachrimaeKollegienkirche
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Thu 30. 0719:30ORF Radio-Symphonieorchester WienFelsenreitschule
19:30Salzburg contemporary • Boulez • ORF Radio-Symphonieorchester WienFelsenreitschule
19:30Lied Recital Maria Agresta – Julius DrakeStiftung Mozarteum
Fri 31. 0719:00NormaHaus für Mozart
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
20:30Salzburg contemporary • Boulez • Klangforum Wien IKollegienkirche
Sat 01. 0811:00Mozart Matinee • Rudolf BuchbinderStiftung Mozarteum
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30Die Eroberung von MexicoFelsenreitschule
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Camerata Salzburg • Pinchas ZukermanStiftung Mozarteum
21:00Recital • Grigory SokolovGrosses Festspielhaus
Sun 02. 0811:00Mozart Matinee • Rudolf BuchbinderStiftung Mozarteum
15:00Final performances of the opera camps • Final performance of the opera camp • FidelioARGEkultur
16:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
17:00Final performances of the opera camps • Final performance of the opera camp • FidelioARGEkultur
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
19:30Chamber Concert • Tetzlaff / Tetzlaff / Vogt TrioStiftung Mozarteum
20:00Budapest Festival OrchestraGrosses Festspielhaus
Mon 03. 0813:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
19:00NormaHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
20:00Lied Recital Juan Diego Flórez – Vincenzo ScaleraGrosses Festspielhaus
20:30Chamber Concert • Cuarteto CasalsKollegienkirche
Tue 04. 0819:30FidelioGrosses Festspielhaus
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
20:00Die Eroberung von MexicoFelsenreitschule
Wed 05. 0813:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
19:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Thu 06. 0819:00NormaHaus für Mozart
19:30Vienna Philharmonic • Bernard HaitinkGrosses Festspielhaus
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
19:30András Schiff • Cycle Last Sonatas IStiftung Mozarteum
Fri 07. 0819:00Lied Recital Elīna Garanča – Malcolm MartineauHaus für Mozart
19:30FidelioGrosses Festspielhaus
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
20:30Salzburg contemporary • Boulez • Klangforum Wien IIKollegienkirche
Sat 08. 0811:00Vienna Philharmonic • Bernard HaitinkGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee • Ivor BoltonStiftung Mozarteum
15:00Award Concert Weekend 1 • Camerata SalzburgGreat Hall of the University
19:00NormaHaus für Mozart
19:30Il trovatoreGrosses Festspielhaus
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Salzburg contemporary • Boulez • Pierre-Laurent Aimard – Tamara StefanovichStiftung Mozarteum
19:30Recital • Pierre-Laurent Aimard – Tamara StefanovichStiftung Mozarteum
Sun 09. 0811:00Mozart Matinee • Ivor BoltonStiftung Mozarteum
14:00Final performances of the opera camps • Final performance of the opera camp • Il trovatoreARGEkultur
15:00Award Concert Weekend 2 • Camerata SalzburgGreat Hall of the University
16:00Final performances of the opera camps • Final performance of the opera camp • Il trovatoreARGEkultur
17:00Recital • Maurizio PolliniGrosses Festspielhaus
18:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30ClavigoSalzburg State Theatre
19:30András Schiff • Cycle Last Sonatas IIStiftung Mozarteum
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Mon 10. 0811:00Award Concert Weekend 3 • Camerata SalzburgGreat Hall of the University
19:00Die Eroberung von MexicoFelsenreitschule
19:30FidelioGrosses Festspielhaus
19:30Chamber Concert • Vilde Frang & FriendsStiftung Mozarteum
Tue 11. 0819:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Lied Recital Christiane Karg – Malcolm MartineauStiftung Mozarteum
20:00Il trovatoreGrosses Festspielhaus
Wed 12. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30András Schiff • Cycle Last Sonatas IIIStiftung Mozarteum
21:00Salzburg contemporary • Boulez • West-Eastern Divan Orchestra IGrosses Festspielhaus
21:00West-Eastern Divan Orchestra IGrosses Festspielhaus
Thu 13. 0813:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:30Chamber Concert • West-Eastern Divan OrchestraStiftung Mozarteum
19:30Salzburg contemporary • Boulez • Chamber Concert West-Eastern Divan OrchestraStiftung Mozarteum
20:00FidelioGrosses Festspielhaus
Fri 14. 0811:00Vienna Philharmonic • Riccardo MutiGrosses Festspielhaus
15:30West-Eastern Divan Orchestra IIGrosses Festspielhaus
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
20:30Il trovatoreGrosses Festspielhaus
Sat 15. 0811:00Vienna Philharmonic • Riccardo MutiGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee • Giovanni AntoniniStiftung Mozarteum
13:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
20:00Die DreigroschenoperFelsenreitschule
20:00Salzburg contemporary • Boulez • Ensemble IntercontemporainLehrbauhof
21:00WertherGrosses Festspielhaus
Sun 16. 0811:00Vienna Philharmonic • Riccardo MutiGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee • Giovanni AntoniniStiftung Mozarteum
11:3010th Special Appearance of the Vienna Philharmonic with Young Wind and Brass TalentsFelsenreitschule
16:00Angelika Prokopp Summer Academy of the Vienna Philharmonic – Chamber Music Final Concert Great Hall of the University
18:00Angelika Prokopp Summer Academy of the Vienna Philharmonic – Chamber Music Final Concert Great Hall of the University
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:00FidelioGrosses Festspielhaus
19:30Chamber Concert • Trio ZimmermannStiftung Mozarteum
20:00Angelika Prokopp Summer Academy of the Vienna Philharmonic – Chamber Music Final Concert Great Hall of the University
Mon 17. 0819:30Recital • Arcadi VolodosHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Lied Recital Matthias Goerne – Christoph EschenbachStiftung Mozarteum
20:00Il trovatoreGrosses Festspielhaus
Tue 18. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
17:30Dido and AeneasFelsenreitschule
20:00Le nozze di FigaroHaus für Mozart
21:00WertherGrosses Festspielhaus
Wed 19. 0813:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
19:00Iphigénie en TaurideHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Chamber Concert • JACK QuartetStiftung Mozarteum
19:30Salzburg contemporary • Boulez • JACK QuartetStiftung Mozarteum
20:00FidelioGrosses Festspielhaus
Thu 20. 0818:00Der RosenkavalierGrosses Festspielhaus
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:30Camerata Salzburg • François LeleuxStiftung Mozarteum
Fri 21. 0819:30Recital • Mitsuko UchidaHaus für Mozart
19:30Chamber Concert • Michael Barenboim – Jean-Guihen Queyras – Florent BoffardStiftung Mozarteum
19:30Salzburg contemporary • Boulez • Michael Barenboim – Jean-Guihen Queyras – Florent BoffardStiftung Mozarteum
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Sat 22. 0811:00Vienna Philharmonic • Daniel BarenboimGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee • Ádám FischerStiftung Mozarteum
13:30Introducing opera to Children • Fun and Games with Rossini • Fun and Games with Rossini • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
15:00Opera for Children • The Barber of Seville for ChildrenGreat Hall of the University
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:00Iphigénie en TaurideHaus für Mozart
19:30The Comedy of ErrorsPerner-Insel, Hallein
19:30Lied Recital Angela Denoke – Tal Balshai – Norbert Nagel – Tim ParkSalzburg State Theatre
19:30Prize Winners’ Concert of the International Summer AcademyStiftung Mozarteum
21:00WertherGrosses Festspielhaus
Sun 23. 0811:00Vienna Philharmonic • Daniel BarenboimGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee • Ádám FischerStiftung Mozarteum
18:00Der RosenkavalierGrosses Festspielhaus
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
Mon 24. 0819:00Iphigénie en TaurideHaus für Mozart
21:00Boston Symphony Orchestra IGrosses Festspielhaus
Tue 25. 0819:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:30Chamber Concert • Belcea Quartet & Valentin ErbenStiftung Mozarteum
20:30Boston Symphony Orchestra IIGrosses Festspielhaus
Wed 26. 0817:00Iphigénie en TaurideHaus für Mozart
18:00Der RosenkavalierGrosses Festspielhaus
20:30Gustav Mahler JugendorchesterFelsenreitschule
Thu 27. 0815:00ErnaniGrosses Festspielhaus
19:00Mack the Knife – A Salzburg Threepenny OperaFelsenreitschule
19:30Young Singers Concert • Final ConcertStiftung Mozarteum
21:00Israel Philharmonic OrchestraGrosses Festspielhaus
Fri 28. 0818:00Der RosenkavalierGrosses Festspielhaus
19:00Iphigénie en TaurideHaus für Mozart
Sat 29. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30Recital • Yo-Yo MaHaus für Mozart
21:00ErnaniGrosses Festspielhaus
Sun 30. 0811:00Vienna Philharmonic • Semyon BychkovGrosses Festspielhaus
18:00Berliner PhilharmonikerGrosses Festspielhaus